evde-bakım-hizmeti

Evde Bakım Hizmetleri

Evde Bakım Hizmetleri

Evde Bakım Hizmetleri çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ihtiyaçlar arasında yer alır. Sağlık hizmetlerinden bahsederken tek bir hizmet değil, birden fazla sağlık hizmeti için evde çalışma yapılabilir. Bunun yanı sıra kişinin rahatsızlığına bağlı olarak evde bakım gerçekleştirilebilmektedir.

Hastanın ya da bakıma ihtiyaç duyan kişinin gereksinimleri verilecek hizmetin kapsamını belirleyen bir unsurdur. Bu yüzden ihtiyaçlarla uyumlu bir hizmet alınması kişiler açısından önem taşır. Evde bakım hizmetleri çeşitli biçimlerde verilebilir.

Evde Hasta Bakımı

Evde bakım hizmetleri arasında yer alan Evde Hasta Bakımı hastanın gereksinimlerine uygun olarak yapılır. Hastaya ait günlük ihtiyaçların giderilmesinin yanı sıra yara pansumanı yapmak, hastaya ait temizlik işlerini gerçekleştirmek, hastanın ilaçlarını takip etmek ya da beslenmesini düzenlemek gibi birçok işlem evde hasta bakımı yapılacağı zaman gündeme gelebilir.

Evde Fizik Tedavi

Hastanın fizik tedaviye ihtiyacı olması durumunda sağlık kuruluşları tarafından Evde Fizik Tedavi hizmeti verilebilmektedir. Hastanın birçok nedenle fizik tedaviye gereksinimi olabilir. Romatizmal rahatsızlıklarda, eklem bozukluklarında, çeşitli nedenlerle oluşan ağrılarda fizik tedavi hekim tarafından önerilir. Kas iskelet sistemi hastalıkları ya da pediatrik rahatsızlıklar da fizik tedavi uygulamalarına gerek duyulabilen durumlardır.

Fizik tedavi sırasında birçok yöntem kullanılabilirken bu uygulama belirli sürelerde yapılır. Tedavi sürecinde hastanın gereksinimleri bir uzman tarafından tespit edilir ve uygulanır.

Evde Laboratuvar 

Evde Laboratuvar hizmeti verileceği zaman hasta ya da yaşlı kişilerin gereksinimlerine bağlı olarak hareket edilir. Yatağa bağımlı hastalar söz konusu olduğunda hastanın hırpalanmaması açısından bu uygulama oldukça önemlidir. Özellikle yatağa bağımlı hastalar açısından hastanın nakledilmesi sırasında ve hastane enfeksiyonlarına karşı korunabilmesi için evde bakılması daha güvenli olabilmektedir.

Özel durumlarda hastaneye gitmeden verilecek laboratuvar hizmetleri hasta açısından kolaylık yaratır. Ayrıca hastaya bakanlar söz konusu olduğunda da hastane ortamına girmeden bu işlemler kısa sürede yapılabilir. Yaşlı bireyler açısından da aynı avantajlardan söz etmek doğru olur.

Evde Yara Bakımı

Evde Yara Bakımı hastalar açısından büyük bir kolaylık yaratmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen yaralar karşısında ev ortamında güvenle bu hizmetler alınabilir. Deneyimli personellerle verilecek bu hizmetler sayesinde hastane ortamına girmeye gerek kalmazken profesyonel anlamda hizmet almak mümkün olur.

Akut ya da kronik yara durumuna bağlı olarak tedavi uygulanması söz konusu olurken evde yara bakımı hemşireler tarafından verilen hizmetlerden biridir. Bu hizmetlerin yanı sıra evde doktor, evde hemşire gibi hizmetler de hasta ve yaşlı kimseler için yapılabilecek uygulamalar arasında yer alır.

paylaş

Yorum Yapın