639541-POKE8M-399 - Kopya

Kalp Hastalıkları Nasıl Önlenir?

"Kalp Hastalıkları Nasıl Önlenir?
Vücudumuzun en önemli organı şüphesiz ki kalptir. Kalp sağlığı ihmale gelmemesi gereken ve mutlaka dikkat etmemiz gereken bir organ olmakla beraber hayati fonksiyonlarımızın tamamı kalbin çalışmasına bağlıdır. Ülkemizde sıklıkla görülen kalp hastalıklarına nasıl önlem alabileceğimizi Acil Tıp Ambulans olarak sizlere anlatmaya çalışacağız. Kalp hastalıkları bir çok kategoriye ayrılıyor, ülkemizde en çok görülen hastalıkların başında ise hiper tansiyon geliyor. Bu hastalığın oranı ise %25 gibi oldukça yüksek bir rakam, bunun dışında kalp krizi ve kalp yetmezlikleri de belirli bir yaşın üstündeki kişilerde görülen rahatsızlıklar arasında. Obezitenin de kalp rahatsızlığına yol açtığı bilinen gerçekler arasındadır. Her ne kadar gerekli önlemler alınmaya çalışılsa da sigara tüketiminin ülkemizde çok olması kalp rahatsızlığına yol açan etkenler arasındadır.

Risk Altında Olanlar
Kalıtımsal olduğu kadar sigara kullanımı, şeker, yüksek tansiyon ve kötü kolesterol gibi hastalıkları bulunan kişiler risk faktörü yaşayan kesim arasında. Özellikle birinci dereceden kan bağı olunan akrabalar arasında 55 yaşından önce kalp krizi geçiren varsa bireylerin mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. Her insanın düzenli olarak kardiyologa gitmesi ve kontrollerden geçmesi gerekiyor. Gençler kalp krizi riski yaşlılara göre çok olmayan ancak olası bir kalp krizinde ölümcül sonuçlarla karşılaşan yaş grubu arasındadır. Doğum sırasında kalbi delik, kalp kapakçıkları sorunlu, kalp duvarlarının hasarlı oluşması da ufak yaştaki çocukların kalp krizi geçirmesine neden olan faktörler arasındadır.

Kalp Krizinden Korunma Yolları
Kalp krizine neden olan en büyük etkenin başında yaşam tarzı geliyor. Sigara kullanmak ise bu hastalığın en büyük nedenleri arasındadır. Miktarı ne olursa olsun kesinlikle sigara içilmemeli, aynı şekilde sucuk, salam ve kırmızı et gibi kolesterolü yükselten yiyecekleri de fazla tüketmemek gerekiyor. Balık başta olmak üzere beyaz eti tüm uzmanların önerdiğini hepimiz biliyoruz. Her ihtimali göz önünde bulunarak acil durumlar için ambulans çağırmak en hızlı ve sağlıklı çözüm olacaktır.

"

paylaş

Yorum Yapın