Özel Ambulans

Özel ambulans ve acil sağlık araçlarının hizmet yönetmeliği Mevzuat Kanunlarına göre Resmi Gazetede 07.12.2006 tarihinde yayımlanmıştır. Bizde Acil Tıp Ambulans olarak sizlere özel ambulanslarda olması gereken donanımsal özelliklerin neler olduğunu kısaca anlatacağız. Sekiz ana bölümden oluşan ve araç tanımları, personel özellikleri, başvuru şartları, alt yapı, çalışma usulleri, tutulacak defterler, ücretlendirme ve son hükümler başlıklı konuları ele alan özel ambulans faaliyet bütünlüğünü denetlemektedir.


Araç Tanıtımları

Özel ambulans hizmetleri, acil sağlık sorunları esnasında olay yerine en hızlı şekilde personel ve ekipmanı temin edebilecek donanıma sahip olmalıdır. Ambulans içerisinde tüm sağlık sorunlarına müdahale edebilecek bilgi düzeyinde yeterli sayıda personel bulunmalıdır.


Özel Ambulans Donanımı

Aşağıda yer alan maddeler özel ambulanslarda bulunması gereken temel donanımlardır.
Araç takip ve navigasyon sistemleri
Tansiyon aleti, portatif oksijen ünitesi, otomatik eksternal defibrilatör ve temel tıbbi malzeme çantası
Aracın ambulans olduğunu belirten fosforlu yazı ve işaretler
Haberleşme cihazları


Personel

Acil özel ambulanslarda araç içerisinde en az üç personel bulunmalıdır. Bu ekip içerisinden en az biri doktor yada paramedik olmalıdır. Eğer doktor bulunmuyorsa onun yerine temel modül, travma resüsitasyon, çocuklarda ileri yaşam desteği ve erişkin ileri yaşam desteği kurslarını başarı ile tamamlamış ve sertifika almış acil tıp teknisyeni bulunmalıdır.


Başvuru Şartları

Özel ambulans servisleri, çağrı merkezi ve istasyonlardan oluşur. Yasa gereği kara ambulans hizmeti veren firmalarda en az iki adet özel ambulans ve ekipmanı olmalıdır. Bu ambulanslar aynı zamanda hasta nakil aracı olarak kullanılabilir.


Alt Yapı Özellikleri

Özel ambulans servislerinin çağrı merkezlerinde sorumlu bir adet müdür bulunur. Firmanın idari işlerinden sorumlu olan müdür aynı zamanda tıbbi işlemlerden diğer hekimler gibi sorumludur.


Çalışma Usulleri

Gelen çağrı hastanın kendisi, yakını veya üçüncü bir şahıs ile olağan dışı durumlarda müdürlük tarafından, şahsen başvuru veya haberleşme araçları gerçekleşir. Gelen yardım talebi özel ambulans şirketinin hekimi tarafından değerlendirilir. Gelen yardım talebi firmanın personel ve araç sayısına göre kabul edilir yada reddedilir. Eğer talep kabul edilemiyorsa bu arayan kişiye bildirilir.


Tutulacak Defter

İlgili birimler tarafından yapılacak olan genel ve olağanüstü denetimler için özel ambulans faaliyeti gösteren iş yerinin yaptığı tüm işlemleri kayıt altına aldığı bir defter olmalıdır.


Özel Ambulans Ücretlendirmesi

İlgili kurum ve odaların bir araya gelerek oluşturdukları komisyonca belirlenen ücretlendirme bakanlık onayı sonrasında uygulanır. Araç içerisinde yapılan tıbbi müdahaleler ayrıca fatura edilmektedir.


Acil Tıp Ambulans mevzuat kanunlarına göre hareket eden özel ambulans şirketidir.